Tablet pre deti - ako ho vybrať?

04.01.2018

Technologické možnosti dnešných detí sú na míle vzdialené príležitostiam  rodičov alebo starých rodičov. Zatiaľ čo mnohí z nás si museli pri cibrení  pozornosti vystačiť s ruskou elektronickou hrou, v ktorej vlk pobehoval zo strany na stranu a zbieral padajúce vajíčka, tak naše deti majú okrem herných konzol k dispozícii smartfóny, notebooky alebo tablety.

 

 

Deti tak už od útleho veku prichádzajú do kontaktu s najmodernejšími vychytávkami súčasnej doby. No a o tom, že si ich vedia aj patrične užiť snáď nepochybuje nikto. Napokon od malička sú k tomu aj vedené. Často nielen doma, ale už aj v škôlke sa priúčajú základom práce na počítačoch, neskôr v tom pokračujú na základnej škole. Kým však vyrastú a stanú sa z nich skutočný IT profíci môžu začať s tabletmi, ktoré sú  ideálnym zariadením na získavanie prvých digitálnych zručností.

 

Tablety pre predškolákov

 

Pred samotnou kúpou tabletu pre deti tejto vekovej kategórie bude dobré, keď si najprv ujasníte, či tablet bude používať iba vaša ratolesť alebo ho budete chcieť využívať aj vy. Od tejto skutočnosti sa totiž bude odvíjať cena tabletu a jeho parametre.

 

Ak teda vyberáte tablet pre deti predškolského veku nezabúdajte na to, že by ich mal jednak zabaviť, no popritom by mal predovšetkým rozvíjať ich predstavivosť a pozornosť. Možností na to máte viac ako dosť. Keď si vyhľadáte obchody Google Play alebo App Store budete sami prekvapení, koľko existuje vzdelávacích aplikácií a hier zameraných na pozornosť, či koncentráciu. V súčasnosti sa tiež veľa hovorí aj o vplyve moderných technológií na vývoj dieťaťa. Názory na používanie mobilov, počítačov alebo tabletov u detí vo veku od 3 do 6 rokov sa rôznia, no vo všeobecnosti je akceptovaný názor, že jedna hodina denne strávená za počítačom alebo tabletom im nemôže nijako ublížiť.

 

Nakoľko však ide o malé deti, bude potrebné dbať skôr na nevhodný obsah internetových stránok ku ktorým by sa mohli dostať. Ak teda nechcete neustále odbiehať od vašich povinností a kontrolovať čo si váš malý nezbedník práve na tablete prezerá, tak bude viac ako vhodné pouvažovať nad kúpou tabletu, ktorý disponuje špeciálnym detským režimom. Tento režim totiž dokáže blokovať prístup k internetovému prehliadaču a nevhodným stránkam.

 

Výborným príkladom takéhoto tabletu pre deti je Lenovo tab3 7 , ktorý disponuje 7“ adaptívnym displejom s rozlíšením 1 024 x 600 pixelov. Štvorjadrový procesor potom s 1 GB operačnou pamäťou (RAM) bude postačovať na prehrávanie náročnejších multimediálnych súborov. 16 GB interná pamäť tabletu poskytne dostatočný priestor na uloženie dát. No v prípade, že budete chcieť ďeťom stiahnuť nejaké vzdelávacie aplikácie alebo rozprávky, nič vám nebráni túto internú pamäť rozšíriť prostredníctvom pamäťovej microSD karty. Pri menších deťoch na tablete oceníte nielen jeho odolnosť voči obliatiu, ale aj spomínaný 7“ adaptívny displej, ktorý automatickou regulácou jasu a kontrastu pomáha chrániť oči vašich detí.

 

Perfektnou alternatívou môže byť tablet pre deti Samsung Galaxy Tab A 7“ SM-T280 8GB, Black vybavený detským režimom Kids Mode 4.0, ktorý okrem rodičovskej kontroly ponúka nové možnosti zábavy. Tablet síce disponuje rovnakým 7“ displejom, no jeho rozlíšenie je s 1280 x 800 pixelmi vyššie. Štvorjadrový procesor s 1,5 GB operačnej pamäte sa postará o dostatočný výkon, ktorý bude postačovať nielen pre akékoľvek vzdelávacie aplikácie alebo hry vašich detí, ale umožní napríklad plynulé surfovanie po internete aj vám. Bez povšimnutia nemôže ostať ani 5 Mpx zadný a 2Mpx predný fotoaparát, ktorý dokáže vyhotoviť kvalitné panoramatické fotografie. Všeobecnej obľube sa teší tablet Acer Iconia One 8 s 8“ displejom a 1280x800 rozlíšením.

 

 

Tablety pre školákov

 

Pri začínajúcich školákoch môžete v podstate siahnuť po vyššie uvedených tabletoch. Iné to bude, ak vyberáte tablet pre školáka, ktorý už nejaké tie zručnosti nadobudol a vie narábať s textovými dokumentami, grafmi alebo tabuľkami. V tomto prípade sa mu pokúste vybrať tablet, ktorý mu môže byť nápomocný napríklad pri tvorbe seminárnych prác alebo rôznych školských projektov. No a takýto školák určite ocení aj multimediálne a herné parametre tabletu.

 

Multimediálny tablet Lenovo Tab2 A10-70 LTE môže byť preto úplne skvelým tipom. Tablet ponúka veľkorysý 10“ displej s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov, ktorý umožňuje sledovanie filmov s kvalitným, detailným a ostrým zobrazením. Za obrazom v žiadnom prípade nezaostáva ani zvuk o ktorý sa v tomto prípade postará reproduktor s technológiou Dolby Atmos Cinematic Moving Audio. Tablet disponuje štvorjadrovým procesorom  a 2 GB operačnou pamäťou. Na ukladanie dát slúži 16 GB interná pamäť, ktorú môžete v prípade potreby zvýšiť microSD kartou. Čo však skutočne zaujme, je vynikajúca kapacita batérie. Táto veľkokapacitná batéria totiž umožňuje využívať tablet až počas 10 hodín nepretržitej prevádzky. Pripojenie na internet prostredníctvom Wi-Fi je samozrejmosťou. Na pripojenie je však možné použiť aj integrovaný modem podporujúci 4G LTE sieť.

 

Podobne ako multimediálny tablet, tak ani dotykový ASUS ZenPad Z301ML-1H018A nesklame očakávania vášho školáka. Tablet disponuje 10“ displejom s 1280 x 800 pixelovým rozlíšením, ktorý vďaka technológii IPS umožňuje dobrú viditeľnosť z rôznych uhlov. Štvorjadrový procesor s 3 GB RAM-kou zvládne náročnejšie aplikácie a v tomto prípade je vyššia tiež interná pamäť, ktorá má pekných 32 GB. Poteší tiež grafická karta Mali T720-MP2 a rovnako tak kapacita batérie, ktorá umožní nepretržitú prevádzku tabletu až počas 13 hodín.

 

Oplatí sa poobzerať aj po príslušenstve

 

Pretože nie všetky tablety disponujú odolnosťou proti nárazu alebo úpravou voči obliatiu ako napríklad Lenovo tab3 7 bude vhodné, keď budete tablet chrániť vhodným puzdrom alebo obalom. Navyše radosť vašich detí môže byť dvojnásobná. Ochranné obaly sú totižto neraz vydarené kúsky s detskými motívmi, ktoré dokážu potešiť najmä malých predškolákov. Takým je napríklad Ochranný obal pre Apple iPad Mini s motívom dievčatka.

 

Ponuka tabletov je samozrejme širšia

Vyberať si môžete skutočne z veľkého množstva tabletov, pričom kvalitu nájdete v podstate pri všetkých značkách. Tablety ktoré vám ponúkame v našom e-shope tak celkom určite, dokážu vyhovieť požiadavkám školákov všetkých vekových kategórií.

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM