Rady a odporúčania: Ako vybrať notebook?

04.01.2018

Dôvody, prečo väčšina z nás uprednostňuje notebooky pred klasickými počítačmi sú viac-menej každému jasné. Ich výkon a ďalšie parametre totiž znesú akékoľvek náročné kritériá, ktoré im umožňujú dôstojne obstáť vo vzájomnom konkurenčnom boji. No notebooky okrem toho ponúkajú ešte niečo navyše, čo nám v žiadnom prípade nedokážu dať spomínané stolné počítače.

 

 

A tou podstatnou výhodou je sloboda. Vďaka ich jednoduchej prenosnosti nemusíte byť vôbec pripútaný ku kancelárskej stoličke a napriek tomu môžete pracovať, či už z pohodlia domova alebo hoci aj z ktoréhokoľvek miesta na svete. S notebookom tak môžete navštíviť tie najkrajšie miesta na zemi a plniť si všetky svoje cestovateľské sny. Avšak niet najmenších pochybností, že ho dokážete oceniť aj vtedy, keď z domu možno nepovytiahnete ani len päty.

 

Ako vybrať notebook?

 

S výberom toho najvhodnejšieho modelu sa vo všeobecnosti spája niekoľko základných otázok. Tou primárnou však, od ktorej sa bude napokon odvíjať nielen samotná cena notebooku, ale aj všetky ďalšie odpovede týkajúce sa požadovaných parametrov je otázka: Na čo vám bude notebook slúžiť?

 

Hľadáte notebook, ktorý zvládne aj tie najnáročnejšie grafické aplikácie alebo vám postačí univerzálny model na obyčajné surfovanie po internete a kancelárske práce? Ak teda stojíte pred neľahkou otázkou ako vybrať notebook, tak práve vám sú určené nasledujúce riadky, pretože sa pozrieme predovšetkým na tie parametre, ktoré by ste pri výbere určite mali zohľadniť. Poďme sa spoločne pozrieť ako vybrať notebook a neurobiť krok vedľa.

 

Procesor – jeden zo základných parametrov

 

Údaj týkajúci sa procesora je prvým a jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré by ste mali pri výbere notebooku zobrať do úvahy. Jednoducho povedané, procesor bude v najväčšej miere zodpovedať za jeho výkon, pretože sa stará o prijatie, spracovanie a odosielanie dát. Popritom všetkom stíha komunikovať a riadiť aj ďalšie súčasti notebooku. V prenesenom význame je teda procesor akýmsi centrálnym mozgom počítača.

 

Parameter, ktorý je pri procesoroch najčastejšie porovnávaný, je počet jeho jadier a pracovná taktovacia frekvencia generovaná základnou doskou. Vyšší výkon tak zvyčajne ponúkajú notebooky, ktoré disponujú viacjadrovými procesormi s vyššou hodnotou taktovacej frekvencie. Tieto procesory dokážu rýchlo spracovávať viacero dát súčasne. Vyšší výkon môže mať potom na svedomí aj väčšie zahrievanie notebooku (niekedy je preto vhodná aj chladiaca podložka pod notebook).

 

V princípe si môžete vyberať notebooky s procesormi od 2 spoločností - Intel alebo AMD. Procesory Intel však na trhu dominujú a nájdete ich v drvivej väčšine modelov. Ak teda stojíte pred otázkou ako vybrať notebook, resp. aký vybrať procesor odpoveď bude jendoduchá. V prípade, že na notebooku budete chcieť vy alebo vaše ratolesti hrať hry, tak určite uprednostnite výkonnejšie viacjadrové procesory s vyššou frekvenciou. Naopak na nejaké bežné surfovanie alebo jednoduchšie grafické aplikácie postačia základné alebo stredne výkonné procesory.

 

Operačná pamäť notebooku

 

Po procesore by vás tento parameter mal zaujímať najviac. Operačnú pamäť poznáte možno skôr pod skratkou RAM. Ide o krátkodobú pamäť (alebo ak chcete dočasnú pamäť) určenú na rýchle ukladanie dát s ktorými aktuálne pracuje operačný systém vášho notebooku. Dočasná preto, lebo po vypnutí notebooku je RAM pamäť vždy vymazaná a po jeho zapnutí sa všetky potrebné údaje znovu začnú zapisovať do operačnej pamäte.

 

Čím viac aplikácií však spustíte, tým viac je využívaná kapacita tejto pamäte. V niektorých prípadoch jej kapacita nemusí postačovať a vtedy je operačný systém nútený využívať pevný disk. Táto komunikácia operačného systému s pevným diskom je však podstatne pomalšia a preto treba pri výbere notebooku prihliadnuť na kapacitu operačnej pamäte (RAM).

 

Ak teda budete notebook používať na náročnú prácu, pričom budete spúšťať viacero aplikácií súčasne, tak určite siahnite po notebooku s operačnou pamäťou minimálne 6 až 8 GB. Pri jednoduchšom používaní vám bude postačovať aj menšia 4 GB kapacita operačnej pamäte. Naše notebooky majú operačné pamäte rôznych veľkostí RAM.

 

Pevný disk/úložný priestor pre dáta

 

Táto pevná disková jednotka slúži na ukladanie dát, avšak narozdiel od operačnej pamäte po vypnutí notebooku nedochádza k ich vymazaniu. Notebooky môžu byť vybavené tromi typmi diskov, ktoré ponúkajú svoje vlastné špecifiká.

 

HDD pevný disk

 

Tradičný, no pritom efektívny spôsob dlhodobého ukladania dát. HDD disk pozostáva z pohyblivých mechanických častí, pričom zápis dát sa vykonáva na veľkokapacitné magnetické platne. Rýchlosť čítania dát z tohto pevného disku je určená počtom otáčok za minútu (RPM). Štandardom je 7 200 otáčkový disk. Bežná kapacita pevných HDD diskov v dnešných notebookoch sa pohybuje od 300 GB až po 2 000 GB.

 

SSD disk

 

Novšia alternatíva ukladania dát, ktorá oproti HDD diskom nevyužíva pohyblivé časti. Naopak, pri ukladaní dát sú tu podobne ako v prípade USB kľúčov využívané statické pamäťové čipy. SSD disky sú tak v podstate veľmi rýchle flash pamäte, ktoré disponujú nízkou hmotnosťou, menšou spotrebou energie a odolnosťou voči otrasom. Nevýhodou SSD diskov pri porovnaní s HDD diskami je ich menšia kapacita a stále výrazne vyššia cena.

 

SSHD disk

 

V tomto prípade ide o hybridný disk, teda prepojenie technológií HDD diskov s SSD diskami. Pri výbere notebooku v súvislosti s týmto parametrom sa v podstate budete musieť rozhodnúť, či uprednostníte notebook s klasickým HDD diskom ktorý ponúka nižšiu cenu a dostatočnú kapacitu ukladania dát alebo dáte prednosť notebookom s rýchlejším SSD poprípade SSHD diskom. V tomto prípade operačný systém naštartuje veľmi rýchlo avšak budete musieť počítať s vyššou finančnou investíciou a nižšou kapacitou disku, ktorá bude vyžadovať isté šetrnie s miestom.

 

Grafická karta

 

V minulosti mal na starosti grafiku procesor. Dnes sú to práve grafické karty, ktoré zodpovedajú za vykresľovanie obrazu na monitore vášho notebooku, či za dekódovanie videí. Samozrejme sa bez nich nezaobídete ani pri počítačových hrách.

 

Integrovaná karta

 

Tento typ grafickej karty je zvyčajne  zabudovaný v procesore alebo na základnej doske a pretože nemá vlastnú pamäť, využíva operačnú pamäť notebooku. Jej výkon je síce nižší ako pri samostatných grafických kartách, ale bez problémov dokáže prehrať Full HD video.

 

Dedikovaná(samostatná) karta

 

Oproti integrovanej grafickej karte disponujú vlastnou pamäťou a ponúkajú vyšší výkon. Ich nároky naenergiu sú však podstatne vyššie a vyžadujú aktívne chladenie. Ako vyberať notebook na základe tohto parametra? V prípade, že neplánujte hrávať hry, bez obáv môžete pouvažovať nad notebookom s integrovanou grafickou kartou. Pre náročnejšie grafické programy alebo spomínané hry však bude samostatná grafika nevyhnutnosťou. Alternatívou môže byť notebook s obidvoma typmi grafických kariet využívajúci technológiu Nvidia Optimus.

 

Výber podľa ďalších parametrov može byť čerešničkou na torte

 

V žiadnom prípade tým však nechceme povedať, že parametre ako napríklad veľkosť displeja, rozlíšenie obrazovky, hmotnosť notebooku alebo podsvietenie klávesnice nie sú dôležité. Častokrát môžu ale závisieť od individuálnych preferencií a preto pre niekoho môžu mať podstatný význam, no pre iného nemusia byť tieto parametre práve najdôležitejšie.

 

Ak si teda pri výbere notebooku nebudete vedieť rady, pokojne sa obráťte na nás. Radi vám podľa vašich požiadaviek pomôžeme vybrať ten najvhodnejší model. Vy už sa nemusíte trápiť s návodmi a tipmi ako vybrať notebook.

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM