Ktorá herná konzola je najlepšia?

04.01.2018

Nájsť jednoznačnú odpoveď na túto otázku nemusí byť až také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Všetky tri najrozšírenejšie herné konzoly Xbox, PlayStation alebo Nintendo ponúkajú totiž niekoľko špecifických výhod, pre ktoré bodujú u menších i väčších hráčov.

 

 

Spoločnosti Sony a Microsoft prichádzajú pomerne pravidelne s inováciami svojich herných konzol. Tento rok sa k nim, podľa očakávaní, pridala aj japonská spoločnosť Nintendo, ktorá na trh uviedla hernú konzolu Switch. No a ako sa zdá, Nintendo touto konzolou potešilo nielen svojich verných fanúšikov. Ponuka herných konzol je tak oproti minulosti zasa o niečo bohatšia a pred výberom tej správnej platformy bude potrebné zobrať do úvahy ich inovované možnosti. Takže ktorá herná konzola je tá najlepšia?

 

Staršie platformy vám ušetria, ale ...

 

Staršie platformy od Microsoftu typu Xbox 360 alebo spoločnosti Sony PlayStation 3 môžu byť vhodnou alternatívou herných konzol v prípadoch, keď chcete ušetriť finačné prostriedky. Stoja aj o 50 % menej ako ich novšie verzie. Pri kúpe týchto konzol sa však budete musieť zmieriť s absenciou nových hier, no vyvážiť to môže ich bohatá ponuka.

 

V prípade spomenutej úspešnej hernej konzoly Xbox 360 prišlo v roku 2016 po desiatich rokoch výroby dokonca k jej úplnému zastaveniu. V súčasnosti sa tak dopredávajú už iba zásoby. V každom prípade však kúpa tejto platformy nemusí byť márna pretože všetky, servery, aplikácie a služby zostávajú naďalej aktívne. A naďalej sa môžete opierať aj o technickú podporu. Navyše Xbox 360 ponúka vďaka pohybovému senzoru Kinect zábavné okamihy pri hraní hier, ktoré tak ešte stále máte možnosť zažiť na vlastnej koži.

 

Xbox áno, skôr však model Xbox One S

 

Aby sme dodržali istú kontinuitu, budú týmto platformám venované aj nasledujúce riadky. Predovšetkým potom vylepšenej hernej konzole Xbox One S, ktorá bola na trh uvedená po Xboxe One. Táto herná konzola s kapacitou úložiska 1 TB je už pri zbežnom pohľade iná.

 

 

Nejde pritom iba o farebné prevedenie. Do očí vám ako prvé padne jej veľkosť, ktorá je mimochodom v porovnaní s jej predchodcom približne až o 40 % menšia. Rozdiel je tiež v umiestnení napájacieho zdroja, ktorý je tentoraz integrovaný do tela hracej konzoly. Pri hernej konzole poteší technológia HDR, ktorá prinesie do hier bezkonkurenčný obraz s perfektným kontrastom a reálnymi farbami.

 

Veľkým bonusom pri tejto hracej konzole je podpora 4K Blu-Ray diskov, ktorá pri jeho predchodcoch chýbala, no vám teraz poslúži na prehrávanie filmov. Po nastavení hernej konzoly budete môcť vďaka integrovanej funkcii IR Blaster ovládať zapínanie rôznych prijímačov (vrátene televízneho) bez toho, aby ste použili diaľkové ovládanie. S technológiou Bluetooth sa vám samozrejme ponúka možnosť zahrať si svoje preferované hry na tablete, počítači alebo telefóne.

 

PlayStation - aj pre virtuálnu realitu

 

Kým herná konzola PlayStation 4 bola v podstate výkonovo približne na rovnakej úrovni ako konkurenčný Xbox One, s príchodom vylepšenej a výkonnejšej PlayStation 4 Pro sa misky váh  naklonili v prospech týchto herných platforiem. PlayStation 4 Pro je totiž vo všeobecnosti považovaná za akýsi medzistupeň ďalšej generácie herných konzol.

 

Táto herná konzola  zmenila dizajn a oproti predchodkyni rozmerovo povyrástla o jedno „poschodie“. Čo je však podstatnejšie, disponuje výkonnejším hardwérom a silnejšou grafickou jednotkou, ktoré vám umožnia hranie hier v krajšej grafike s vyšším rozlíšením. V tomto prípade je maximálne podporované rozlíšenie obrazu 3 840 x 2160 Pixelov.

 

Vyšší výkon si samozrejme vyžiadal  zvýšenie frekvencie osemjadrového procesora z 1,6 GHz na 2,1 GHz. Grafická časť tiež nemohla ostať bez povšimnutia a preto sa počet výpočtových jednotiek hernej konzoly oproti PlayStation 4 zdvojnásobil. Herná konzola disponuje 1 TB pevným diskom a 8 GB RAM pamäťou ktorá je vyhradená iba pre hry. Technológia HDR je v tomto prípade samozrejmosťou, no prekvapením je prítomnosť  Blu-ray mechaniky, ktorá však nepodporuje prehrávanie 4K Blu-ray filmov.

 

Výhodou tejto hernej konzoly je spätná kompatibilita ktorá umožňuje spustenie rovnakých hier ako pri PlayStation 4 a 3. Nezabudnite, že konzolu najlepšie využijete v prípade keď máte doma 4K televízor a tiež ak vás láka virtuálna realita. Práve herná konzola PlayStation 4 Pro je ideálnou voľbou pre hranie hier podporujúcich VR.

 

 

Nintendo dokáže zaujať

 

Slabší výkon herných konzol Wii U spolu so zaostávajúcou grafikou boli pravdepodobným dôvodom, prečo predaje herných konzol nenaplnili očakávania spoločnosti Nintendo. No situácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou dokázala zmeniť a to predovšetkým vďaka uvedeniu dlho očakávanej  hernej konzoly Nintendo Switch. Medzi najlepšie herné konzoly sme ju jednoducho museli zaradiť.

 

Nintendo Switch sa v podstate skladá z výkonného tabletu, dokovacej stanice, ktorá umožňuje pripojenie k televízii prostedníctvom konektora HDMI a napokon z dvojice odnímateľných Joy-Con ovládačov. Tieto zaujímavé ovládače disponujú vibračnou odozvou, nezávisle na sebe snímajú pohyb a možno ich používať viacerými spôsobmi.  Môžu zostať pripojené priamo na bokoch konzoly alebo ich môžete odňať a použiť osobitne pre každého hráča. Treťou možnosťou je ich zapojenie do príslušenstva Joy-Con Grip.

 

Čo sa týka parametrov, herná konzola disponuje procesorom Tegra od spoločnosti Nvidia a multidotykovým 6,2“ displejom s rozlíšením 1 280 x 720 pixelov. Nintendo Switch je vybavené 32 GB interným úložiskom, ktoré je samozrejme možné zväčšiť pamäťovými MicroSD kartami. Pri menej náročných hrách sa Líthium-ionová batéria po 3 hodinovom nabíjaní postará o 6 hodinovú nepretržitú zábavu. Náročnejšie grafické tituly jej však dajú zabrať a treba počítať s tým, že výdž batérie klesne približne na polovicu.

 

Na Nintende Switch si budete môcť zahrať postupne nový open world Super Mario Odyssey, bojovku Arms alebo očakávanú Zeldu: Breath of the Wild.

 

Možností máte viac ako dosť

 

Ak prihliadneme na tohtoročný príspevok v podobe novej hernej konzoly od Nintenda a na predošlé inovácie herných konzol zo strany spoločností Sony alebo Microsoft, tak môžeme povedať, že trh s týmito platformami je pomerne pestrý. Skutočne je z čoho vyberať. Určiť celkového víťaza a najlepšiu konzolu vôbec si netrúfneme, pretože pri konkrétnych herných konzolách rozhodujú nielen možnosti celého systému alebo dostupnosť hier, ale aj individuálne preferencie. Jednoduchšie povedané, čo môže vyhovovať jednému, nemusí byť automaticky to pravé orechové pre druhého.

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM