Ako vybrať chladničku

12.10.2017

Chladnička je obvykle prvým spotrebičom, ktorý si do domácnosti zaobstaráte. Ide o pomerne vysokú a dlhodobú investíciu , preto je potrebné mať pri výbere dostatok informácií, aby chladnička slúžila k maximálnej spokojnosti. Všetko okolo Vás prechádza dynamickými zmenami, u domácich spotrebičov to platí dvojnásobne, nech už ide o módne trendy alebo technické parametre. Nie je preto zlé si pripomenúť najdôležitejšie kritériá, ktoré by ste mali mať pri výbere novej chladničky na pozornosti.

Voľne umiestnená, alebo vstavaná

Rozhodnúť sa medzi vstavanou, alebo voľne umiestnenou chladničkou je prvým krokom na ceste ku spokojnosti. Záleží na dispozíciách Vašej kuchyne. Potrebujete diskrétne riešenia zakomponované do kuchynskej linky? Potom zvoľte vstavaný prístroj. Pokiaľ riešite problém s priestorom alebo sa často sťahujete, kúpte si voľne umiestnenú chladničku. Takúto postavíte na prakticky ľubovoľné miesto v domácnosti a podľa potreby s ňou môžete manipulovať.

S mrazničkou, alebo bez mrazničky

Prisťahovali ste sa do garsónky a hľadáte kompaktnú chladničku? Tak si zvoľte variantu bez externej mrazničky. Predovšetkým väčšina našich klientov dáva prednosť kombinovaným variantom, kde je už samostatná mraznička súčasťou prístroja. V súvislosti s kombinovanými chladničkami prichádza na rad aj otázka vybavenia jedným, resp. dvoma kompresormi. Druhá menovaná verzia ponúka dostatok výkonu pre rýchle zamrazenie novo vložených potravín a možnosť selektívne vypnúť buď chladiacu alebo mraziacu sekciu.

 

ako-si-vybrat-chladnišku

 

Úsporné prístroje triedy A+, A

Vzhľadom k tomu, že chladnička býva spustená nepretržite, mali by sme si starostlivo spočítať náklady na jej prevádzku. Informácie o dennej spotrebe môžete získať v materiáloch od výrobcu. Predovšetkým tento údaj môže byť zavádzajúci, pretože nie je v žiadnom vzťahu s veľkosťou chladničky. Tento problém rieši rozdelenie do niekoľkých energetických tried, kde A+, A, B a pod. Najúspornejšie sú prístroje kategórie A a A+, ale i tu je potrebné si uvedomiť, že výsledná spotreba závisí aj na tom, kam chladničku umiestnite. Ak bude na ňu svietiť slnko, alebo pôsobiť iný zdroj tepla, náklady na chladenie sa zvýšia.

Moderné funkcie a design

Okrem základných funkcií sa výrobcovia snažia neustále prichádzať s novinkami. Od vyladenej ergonómie, cez použitie moderných funkcií rýchleho zmrazovania, až k extravagantnému designu (napríklad retro). Takáto je cesta producentov do kuchýň našich domovov. Medzi ďalšie lákadlá patria vyhradené priestory s teplotou udržiavanou od 0 do 3°C nazývané ako BioFresh, resp. nulová zóna, špeciálne filtre zabraňujúce množeniu baktérií a rastu pliesní , akustická signalizácia otvorených dverí. Kto túži po extravagancii a veľkom úžitkovom priestore, tomu možno doporučiť takzvané americké chladničky. Najvyššie modely sú dokonca vybavené zásobníkmi ľadu a LCD displejom s TV tunerom.

Biela alebo nerezová

Väčšina zákazníkov si zaobstaráva chladničku vo farbe celej kuchyne, mnoho si ju však vyberá ako prvý spotrebič do kuchyne, ktorú teraz zariaďujú. Pokiaľ chcete klasickú bielu, nie je čo riešiť. Ak však hľadáte moderný nerezový vzhľad, mali by ste poznať všetky typy. Inox a nerez sa líšia v zanechávaní odtlačkov prstov. Inoxový povrch je brúsený, na ňom stopy nezanecháte (rovnako ako u striebornej farby), nerezové prevedenie je vzhľadovo atraktívnejšie. Pozor na nerezový vzhľad, čo býva plast nalakovaný na striebornú farbu.

Okolitá teplota

Každé zariadenie vyžaduje určitú prevádzkovú teplotu. To platí aj pre chladničky a mrazáky. Nemali by stáť blízko silných zdrojov tepla. Ideálna prevádzková teplota pre túto kategoriu prístrojov je 15 – 30 °C. Väčšina chladniček má zabudovanú funkciu automatického odmrazovania chladiacej časti. Pre istotu Vám doporučujeme si tento parameter overiť u konkrétneho výrobku. Rovnako ako prítomnosť bez námrazového mraziaceho modulu s funkciou NoFrost. Design výrobku nie je všetko , veľmi záleží na kvalite prevedenia izolačných vrstiev. Dobre navrhnutá chladnička dokáže udržať teplotu aj niekoľko hodín po vypnutí elektrického prúdu. Viď heslo „akumulačná doba“ v našom slovníku.

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM