AKO SI VYBRAŤ TEN SPRÁVNY GRIL?

15.08.2017

Grilovanie je veľký hit! V dnešnej dobe griluje snáď každý. Na záhrade, na balkóne, ale aj pokojne aj uprostred kuchyne. Vďaka moderným grilom nie je problém pripraviť si šťavnatý steak alebo chrumkavú zeleninu prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Na trhu nájdeme tri hlavné kategórie grilov – plynové, elektrické a na drevené uhlie. Všetky z nich majú svoje pre a proti, záleží teda predovšetkým na vašich preferenciách. Pred nákupom je nutné si premyslieť niekoľko základných otázok.

 

 

 • Ako často budete grilovať? 
 • Pre koľko ľudí budete jedlo pripravovať? 
 • Môžete grilovať na otvorenom priestranstve, alebo iba v kuchyni? 
 • Koľko peňazí chcete do nového zariadenia investovať? 
 • Koľko priestoru pre uskladnenie máte k dispozícii?

 

gril

 

Podľa týchto parametrov si určíte vaše základné potreby. Pri samotnom výbere potom dbajte na to, aby gril bol stabilný, vyrobený zo zdravie neohrozujúcich látok, aby s ním bola jednoduchá manipulácia aj údržba. Pokiaľ si dobre rozmyslíte, čo od vášho grilu očakávate, nebudete následne sklamaní jeho funkčnosťou a zároveň si grilovanie užijete skutočne naplno. Poďme sa na jednotlivé grily podívať podrobnejšie!

Grily na drevené uhlie

Grilovanie nie je len o dobrom jedle a pití, ale tiež o vytvorení príjemnej atmosféry. Pokiaľ máte radi romantické prostredie a najlepšie si vychutnáte jedlo, ktoré vonia po dyme, vsaďte na gril na drevené uhlie. Obstarávacie náklady takéhoto grilu sú jedny z najnižších vôbec. Musíte však rátať s tým, že gril na uhlie nie je pripravený ku grilovaniu ihneď (na rozdiel od grilu plynového)  a príprava šťavnatého steaku potrvá o chvíľu dlhšie. 

 

grilgrilnadrevenneuhlie

 

Tento čas ale môžete využiť ku baveniu sa s priateľmi alebo hre s deťmi. Len nezabudnite, že mäso je nutné strážiť! S grilmi na drevené uhlieobzvlášť. Nie je totiž jednoduché regulovať jeho teplotu a mäso tak môžete jednoducho pripáliť. Pokiaľ si ale jeho prípravu postrážite, budete odmenení nenahraditeľným pokrmom, ktorý výborne chutí a neodolateľne vonia dymom.

 

drevenneuhlie

 

Naopak medzi najväčšie nevýhody grilu na drevené uhlie patrí jeho údržba. Aj napriek tomu, že si užijete skvelú atmosféru pri grilovaní a pokojne aj po ňom (gril môžete pohodlne využiť aj ako otvorené ohnisko, ktoré vás môže hriať treba až do rána), bude nutné po grilovaní upratať.

Upratovanie v tomto prípade znamená zbaviť sa popola, žeravých uhlíkov a vydrhnúť rošt. Môžete počkať, až uhlíky vychladnú alebo ich uhasiť vodou. Iste si rýchlo nájdete svoj ​​spôsob. Gril na uhlie je navyše skvelým parťákom na záhradu aj na dovolenku v kempe. Ľahko sa totiž prenáša.

Elektrické grily

Hovoríte si, že chutné grilovanie s priateľmi nejde usporiadať bez veľkej záhrady? Tomu neverte! Existuje nepreberné množstvo elektrických grilov, s ktorými ľahko pripravíte grilované dobroty. Využiteľné sú na terase i balkóne a bez problémov poslúžia aj priamo v kuchyni. Navyše sa vyhnete nepríjemnostiam, ku ktorým bezpochyby patrí daždivé počasie...

elektrickými grilmi sa ľahko manipuluje a idú pohodlne uschovať do skrine. Pozor si dajte predovšetkým na výber materiálu, z ktorého sú vyrobené grilovacie dosky. Oplatí sa staviť na kvalitný teflónový povrch alebo kúpiť zariadenie s možnosťou kontaktného grilovania. Niektoré elektrické grily ponúkajú tiež výmenné kamenné či liatinové mriežkovej dosky. Záleží teda len na vašich preferenciách.

 

elektricky grilelektricke grily

 

Elektrické grily oproti grilom na drevené uhlie ponúkajú možnosť grilovať bez tuku a umožňujú uchovať v mäse, zelenine aj iných pokrmoch prírodnú chuť. Bezpochyby sú tiež zdravšie, pretože tuk odtekajúci z mäsa je väčšinou odvádzaný mimo grilovaciu plochu, vďaka čomu nedochádza k jeho spaľovaniu a spätnému odymeniu jedla prepálenými nezdravými látkami.

V neposlednom rade je dôležité spomenúť aj to, že pri elektrickom grile sa ľahko reguluje teplota. Jednoducho tak môžete pripravovať kotlety, morské plody i zeleninu. Všetko za ideálnej teploty.

 

elektricke

 

Naopak, jedna z najväčších nevýhod elektrických grilov je práve to, že sú na elektrinu. Nie je jednoduché ich rozbaliť uprostred záhrady alebo v kempe. Ich grilovacia plocha je tiež často menšia než napr. pri grile plynovom. Pre prípravu jedla pre bežnú rodinu však vystačia. Grily na elektrinu sa vo väčšine prípadov veľmi ľahko čistia. Jednotlivé časti sa dajú vybrať a umývať v umývačke. A to, že nemôžete pripravovať jedlo v príjemnej atmosfére na záhrade, vám vynahradí napríklad možnosť pripraviť si originálnu raclette - chutnú švajčiarskou klasiku.

Plynové grily

Plynové grily sú veľmi obľúbené. Pri veternejšom počasí vás neobťažuje poletujúci popolček, nepotrebujete prívod elektriny a väčšina z týchto grilov má vyriešené aj odchytávanie odkvapkávajúceho tuku (= zdravšie príprava jedla). Budete však potrebovať prívod plynu, teda propán-butánovú bombu.

    plynovy grilplynove grily

 

Manipulácia s ňou môže byť trošku náročnejšia, rovnako tak jej skladovanie. Samotné plynové grily sú zvyčajne ťažšie, ale väčšinou vám s ich premiestňovaním pomôžu kolieska, vďaka ktorým presun hravo zvládnete. Vyššia je tiež obstarávacia cena plynového grilu - na druhú stranu vám to vynahradí dlhšia životnosť.

Grilovanie na plynovom grile je rýchle a môžete si korigovať teplotu. Navyše sú tieto zariadenia často vybavené odkladacími plochami, ktoré vám pri práci rozhodne prídu vhod. Vhodné je voliť grily s tzv. piezzo zapaľovaním, ktoré je veľmi praktické.

 

plyn

 

Údržba plynových grilov je jednoduchá. Ak ho rozpálite na vysokú teplotu, jednoducho sa zbavíte zvyškov po grilovaní a následne stačí kefou jemne očistiť grilovací rošt. Príležitostne bude potrebné vyčistiť spodnú vaničku či odstrániť pozostatky dymu z veka a horákov. Ale to už iste rozoznáte sami.

Pojmy, na ktoré môžete naraziť:

 • Vodné grily: nie sú zatiaľ príliš rozšírené. Medzi naozajstnými milovníkmi grilovania sú však veľmi obľúbené. Príprava jedla je s nimi veľmi jednoduchá - stačí využiť drevo z listnatých stromov, ktoré dodá jedlu príjemnú arómu, a vložiť mäso na gril. Nie je nutné ho obracať, pretože gril s vodným kúpeľom funguje na princípe teplovzdušnej rúry. Plameň ohrieva vodu, z ktorej stúpa vodná para na rošt s mäsom. Takáto príprava je veľmi zdravá a predovšetkým rýchla. Voda totiž pohlcuje odkvapkávajúci tuk a ten sa tak zbytočne neprepaľuje.
 • RBS grily: sú vhodné pre grilovanie väčších kusov mäsa. Ich cena je vyššia a taktiež váha takéhoto prístroja nie je zanedbateľná. RBS gril je preto ideálny na celú grilovaciu sezónu postaviť na jedno miesto a už ho nepremiestňovať.
 • Raclette: je tradičná švajčiarska lahôdka, obdoba obľúbeného fondue. Na malých panvičkách, ktoré sú väčšinou umiestnené zo spodnej strany grilu, sa rozpúšťa polotvrdý syr. Ideálnou prílohou sú zemiaky v šupke. Raclette panvičky možno samozrejme použiť aj na zeleninu a iné dobroty.

grilovanegrilovanemaso

 

 • Barbecue: je označenie pre opekanie pomocou roštov priamo nad ohniskom.
 • Lávové kamene: sú vyrábané z vyhasnutej lávy nefunkčných sopiek. Pri grilovaní je výhodné využívať ich predovšetkým preto, že takto ugrilované mäso je zdravšie. Odkvapkávajúci tuk sa totiž neprepaľuje, ale sa vsiakne priamo do kameňov. Zvyčajne vystačia na jednu grilovaciu sezónu, najlepšie sa dajú využiť na plynových griloch.
 • Vymeniteľné rošty: ak si chcete grilovanie naozaj užiť a mať priestor aj pre rôzne experimenty, skontrolujte si, či je gril vybavený vymeniteľným roštom. V prípade, že áno, nie je problém využiť na grile kameň na pizzu, wok panvicu alebo panvicu liatinovú. Možnosti grilu sa tak veľmi rozšíria.

 

 

 

 

 

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM